ANP Skin moisture IQ – snažna podrška osjetljivoj i dehidriranoj koži

U hladnijem dijelu godine naša koža treba posebnu njegu – kako izvana tako i iznutra. Kako je zaštititi od štetnih utjecaja i održati njezino zdravlje, otkrila nam je dr. sc. Maja Kovačević, dr. med., specijalist dermatovenerologije

Kako prepoznati dehidraciju kože i s čime je povezana?

Dehidriranu kožu karakteriziraju osjećaj zatezanja te pojava crvenila i ljuskanja, a nastaje zbog smanjene vlažnosti. Na staničnoj razini događa se nekoliko promjena: u epidermisu dolazi do gubitka vode u korneocitima, što rezultira smanjenjem volumena stanica, a smanjuje se i količina međustanične tekućine koja je ključna za održavanje hidratacije i elastičnosti. Istodobno, vanjski sloj epidermisa (stratum corneum) postaje propusniji, što može rezultirati daljnjim gubitkom vode i pogoršanjem stanja.


Smanjena hidratacija može utjecati na barijernu funkciju kože, čineći je manje otpornom na vanjske utjecaje, a problemu dehidracije pridonosi i smanjena proizvodnja lipida koji pomažu u očuvanju kožne barijere. Posljedično, sitne i plitke bore postaju vidljivije, koža je neujednačena, gruba na dodir te djeluje beživotno. Riječ je o stanju koje ne ovisi o tipu kože niti o godišnjem dobu. Naime, svaki tip kože (normalna, suha, masna, mješovita) može postati dehidriran. Stoga je za blistav izgled i zdravlje kože nužno očuvanje vlage primjenom proizvoda čija je formulacija prilagođena tipu kože.

Kada se dehidracija najčešće javlja?

Dehidracija je stanje kože koje se može javiti tijekom čitave godine: za ljetnih mjeseci zbog pojačanog izlaganja UV zrakama i oštećenja zaštitnog sloja kože, a zimi zbog niskih temperatura, boravka u pregrijanim prostorijama i tuširanja pretoplom vodom. Također, ovo stanje ne ovisi o životnoj dobi. Iako s godinama koža gubi sposobnost zadržavanja vlage pa je dehidracija češća kod zrelije kože, ni mladenačka koža nije pošteđena; ovo stanje može se, primjerice, javiti nakon preagresivnog tretmana akni ili nakon oralne primjene izotretinoina. Aktivni sastojci poput hijaluronske kiseline, ceramida i vitamina E, osim u serumima i kremama, uz dodatak cinka i magnezija kožu hrane i iznutra u obliku suplementacije.

Je li dehidrirana koža isto što i osjetljiva?

Osim simptoma dehidracije, u današnje doba često se susrećemo i s tzv. osjetljivom kožom. Osjetljiva koža je termin, a ne medicinska dijagnoza; njime opisujemo kožu koja zbog izloženosti određenim faktorima reagira pojavom crvenila, osipom, ljuskanjem, suhoćom, hrapavošću te osjećajem svrbeža, žarenja, peckanja i zatezanja. Simptomi se uglavnom javljaju na licu, no mogu biti zahvaćena i područja poput pazuha, prepona i genitalija jer je na njima koža tanja. Na licu su promjene najvidljivije, a nastaju zbog oštećenja zaštitne barijere pa koža postaje sklonija prodoru alergena i iritansa. Osjetljiva koža uglavnom je posljedica različitih podležećih stanja, primjerice atopijskog dermatitisa, iritativnog i alergijskog kontaktnog dermatitisa, rozaceje, dehidrirane kože i dr.

Ako vam je koža osjetljiva, primijetit ćete da sapuni, deterdženti, parfumirana kozmetika i proizvodi za čišćenje uzrokuju njezino crvenilo, osjećaj peckanja i suhoće. Također možete zapaziti da su ove pojave češće tijekom izloženosti toplini, hladnoći i vjetru. Ako se izlažete suncu bez odgovarajuće zaštite, koža će vam vrlo brzo pocrvenjeti. 

Čime njegovati osjetljivu kožu?

Simptome osjetljive kože ublažavamo liječenjem stanja koje ju je prouzročilo te izbjegavanjem provocirajućih čimbenika. U svakodnevnoj rutini preporučuje se uporaba blagih preparata za čišćenje obogaćenih ceramidima koji obnavljaju kožnu barijeru, umivanje mlakom vodom, izbjegavanje sapuna te uvođenje proizvoda za njegu namijenjenih osjetljivoj koži. Treba izbjegavati proizvode koji sadrže sulfate, boje, parfeme, alkohole, konzervanse i neka biljna ulja koja mogu iritirati kožu. Ne preporučuje se korištenje agresivnih mehaničkih pilinga za lice, grubo trljanje kože ručnikom ili čišćenje raznim četkicama/uređajima za lice. Poželjno je pak u njegu uvesti proizvode koji sadrže humektante poput hijaluronske kiseline i glicerina te sastojke za obnavljanje lipidnog sloja kože - poput ceramida, linolne i linoleinske kiseline.

Kako nam ANP Skin moisture IQ pomaže u njezi dehidrirane i osjetljive kože?


Skin moisture IQ djeluje na nekoliko razina kako bi potaknuo proizvodnju hijaluronske kiseline:

  1. Putem signalnih molekula u dermisu potiče fibroblaste na stvaranje hijaluronske kiseline
  2. Sastojci poput vitamina A i D poboljšavaju staničnu obnovu te potiču sintezu kolagena i elastina, što pozitivno utječe na proizvodnju hijaluronske kiseline
  3. Omega masne kiseline jačaju lipidnu barijeru, smanjuju transepidermalni gubitak vode i povećavaju zadržavanje vlage, a imaju važnu ulogu i u smanjenju upale, čime održavaju zdravlje kože i čuvaju vlagu
  4. Ceramidi zadržavaju vlagu i pomažu u održavanju optimalne razine hidratacije.
Povratak na blog